I JAK INNI – audiobook powieści
Stowarzyszenie Miasta w Internecie, dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miasta Tarnowa, wydało audiobook książki “I jak inni” napisanej przez tarnowskiego pisarza, Daniela Karpińskiego i wydanej w 1998 roku przez Wydawnictwo Literackie.
To wielowątkowa powieść symboliczno-sensacyjna w stylu wielkich dzieł XX wieku – Umberto Eco, Jamesa Joyce’a – przyprawiająca o metafizyczny zawrót głowy. Magiczna trzyczęściowa konstrukcja opowiadająca o trzech stopniach wtajemniczenia, przez które przechodzi Paweł, główny bohater.
Po dziesięciu latach pobytu w Kanadzie czterdziestoletni architekt Paweł przyjeżdża do rodzinnego miasta Tarnowa i odkrywa je na nowo. Rynek, Ratusz pełne są zagadek. Bohater wplątany zostaje w tajemnicze morderstwo, szkolna miłość budzi w nim nowe pożądania. Nic nie dzieje się zgodnie z przewidywaniami. I nic już nie będzie takie samo jak wcześniej (na podstawie info Wydawnictwa Literackiego).
Czas nagrania: 12 h. 22 min.
Nagranie wykonano w RPM Studio.
Lektor: Jerzy Jankowski, realizacja: Paweł Maurycy.
Daniel Karpiński
Urodzony w 1954 r. w Tarnowie. Architekt. W 1988 r. wyjechał do Kanady. Zaprojektował wiele lotnisk w Ameryce, w tym terminal A w Bostonie oraz National Trade Centre w Toronto. Zdobył najwyższe wyróżnienie twórcze w Kanadzie “Governor General Award”. Prowadzi własne studio. Brał udział w wielu wystawach od USA po Japonię. W 1998 roku wydał w Wydawnictwie Literackim książkę “I jak Inni”. W 2018 roku wydawnictwo Novae Res wydało jego nową powieść “Jad”.
Urodził się przy Rynku 4, w tzw. pałacu biskupim. Jego pokój niespodziewanie okazał się starą kaplicą. Gdy ojciec zeskrobał trochę tynku ze ścian odkrył pod nim freski. – To takie właśnie miasto, wszędzie jest coś zakamuflowane, nierozpoznane, zawsze jest coś do odkrycia. To powoduje, że Tarnów jest magiczny, uczy ciekawości świata. Całe miasto było dla nas podwórkiem. To pozwalało mi poznać jego zakamarki, urokliwe miejsca. Wszystko było urbanistycznie znakomicie poukładane, od samego serca miasta aż po Górę św. Marcina... – mówił Karpiński w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej w 2013 roku.
19 grudnia 2020 r. w Sali Pospólstwa w tarnowskim Ratuszu z dr Danielem Karpińskim spotkali się fani twórczości autora.
Autor opowiadał, jak będąc dzieckiem razem z ojcem (znanym w Tarnowie kominiarzem, ale przede wszystkim miłośnikiem miasta i przewodnikiem turystycznym) poznawał architekturę rodzinnego Tarnowa, odkrywając jego zakamarki i tajemnice. Ta fascynacja magią architektury Tarnowa, ukierunkowała go na wybór dalszego kierunku kształcenia.
- „I jak inni” to książka o małej ojczyźnie. Prof. Czapliński powiedział kiedyś, że każdy z nas potrzebuje miejsca bardziej precyzyjnego niż duża ojczyzna (Polska), bo każdy z nas identyfikuje się bardziej ze swoim miastem, dzielnicą, gdzie się urodził i wychował.
Autor książki niejednokrotnie podkreślał to, jak bardzo docenia dobre wykształcenie, jakie nabył w I Liceum Ogólnokształcącym - Wszystko na czym zbudowałem swoje późniejsze życie dostałem od Tarnowa, przede wszystkim wykształcenie - mówił Karpiński. Poznanie na swojej drodze wielu znakomitych tarnowian, m.in. prof. Michała Hellera, czy Jana Głuszaka pobudzało go do ciekawości i kreatywności, a przede wszystkim ukształtowało jego wyobrażenie świata.
- Książka „I jak inni” streszcza się w jednym zdaniu, ze istnieje centrum wszechświata i centrum wszechświata jest tu, w tym mieście, mało tego, tu w tym Ratuszu. Jeśli urodziłeś się w centrum wszechświata, cały świat jest dla ciebie otwarty. Jeżeli jesteś w stanie podążać za swego rodzaju logiką i uwierzyć w to, co ja piszę, uwierzysz w to, że urodziłeś się lub mieszkasz w absolutnie unikalnym miejscu. To jest niezwykły przywilej.
O swojej przygodzie z nagraniem książki opowiadał także podczas spotkania Jerzy Jankowski z firmy RPM - lektor audiobooka i jeden z inicjatorów nagrania.
Zdjęcia ze spotkania (fot. Paweł Topolski):
https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Galerie-zdjec/Kultura/Galeria-Kultura-2019/Spotkanie-autorskie-Daniel-Karpinski-I-jak-inni
Zdjęcia i film ze spotkania (fot. Lidia Jaźwińska, Serwis informacyjny KADR):
https://www.facebook.com/watch/?v=529464190981136