W Małopolsce powstanie sieć fablabów – nowocześnie wyposażonych przestrzeni edukacyjnych, w których uczniowie, a także dorośli będą mogli nabywać kompetencje niezbędne do pracy w środowisku zaawansowanych technologii cyfrowych i Przemyśle 4.0, realizując konkretne projekty produkcyjne. W Tarnowie twórcą fablabu będzie Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.
20 stycznia w Krakowie z inicjatywy Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego MARR, Fundacja Inteligentna Małopolska, Fundacja Horyzont 360 oraz SMWI podpisały podpisania porozumienie w tej sprawie, któremu patronowała Marta Malec-Lech – członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Ze strony SMWI sygnatariuszami porozumienia byli: Arkadiusz Złotnicki – wiceprezes oraz Artur Krawczyk – sekretarz Stowarzyszenia.
Budowa fablabu w Tarnowie jest kontynuacją działań realizowanych od sześciu lat przez animowane przez SMWI Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. Stacjonarny fablab oferował będzie zainteresowanym możliwość samodzielnej realizacji swoich innowacyjnych projektów i pomysłów, poprzez udostępnienie różnorodnych specjalistycznych urządzeń oraz oprogramowania, m.in. robotów, obrabiarek cyfrowych, drukarek 3D i wielkoformatowych oraz sprzętu projektowania cyfrowego.
Fablab tarnowski będzie częścią inicjatywy małopolskiego EduTech Klastra, prowadząc także działalność szkoleniową, promując Przemysł 4.0 i kompetencje z nim związane. Jego podstawowymi działania będą:
- udostępnienie przestrzeni fablab do realizacji własnych pomysłów w postaci pomieszczeń warsztatowych, z zapewnieniem urządzeń i oprogramowania
- udostępnianie przestrzeni fablab do organizacji spotkań, wymiany pomysłów, spostrzeżeń, doświadczeń,
- organizacja spotkań networkingowych dla osób chcących dzielić się pasją do budowania, projektowania oraz dzielenia się z innymi wiedzą i doświadczeniem,
- organizacja warsztatów i szkoleń dedykowanych określonym grupom odbiorców zainteresowanych konkretnym tematem twórczym, w formie stacjonarnej lub webinarów
- tworzenie oraz dostarczanie nauczycielom, rodzicom i osobom zainteresowanym szeregu gotowych do wdrożenia materiałów edukacyjnych, scenariuszy zajęć, których zastosowanie możliwe będzie do wykorzystania od zaraz.
Kluczowym zadaniem fablabu będzie współpraca z przedsiębiorcami w celu zidentyfikowania ich potrzeb kompetencyjnych i przygotowania pracowników do pracy w nowoczesnym środowisku wytwarzania. Tarnowski fablab będzie blisko współpracował z Małopolskim Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE i stanowić będzie jego zaplecze technologiczne.
SMWI podejmie wkrótce rozmowy o współpracy z potencjalnymi partnerami fablabu, m.in. z przedsiębiorcami oraz Urzędem Miasta Tarnowa i Starostwem Powiatowym w Tarnowie.
Więcej o koncepcji fablabów w Małopolsce TUTAJ.
Relacja z podpisania porozumienia:
Źródło zdjęcia: serwis www.malopolska.pl